تبلیغات
آدرس - 20 تبهکار معروف تاریخ سینما

20 تبهکار معروف تاریخ سینما1_هانس گرابر

پرونده: جان سخت.

اسم دیگر خلافكار: آلن ریكمن.

شگردها: گرابر یـك سارق استثنایی است كـه در مـاجـرای ((نـاكاتومی پـلاتزا)) تـقریبا موفـق میشود640میلیون دلار به جیب بزند. خوش لباس و فرهیخته بودن اش بر بی رحمی اش پرده انداخته  او چنان خطرناك است كه از تشكیلات((فولكفرای))-یك گروه تروریستی آلمانی  اخراج شده.

جرائم: درباره ی پیشینه ی اقدامات تروریستی گر ابر در اروپا چیزی نمیدانیم  در برج ناكاتومی علاوه بر تلاش برای ربودن پول شخصا دو تن از همدستانش را میكشد.

در حاشیه: اسم هانس گرابر از اسم همدست دانشمند دیوانه ی فیلم مامور مافیلینت وام گرفته شده.


2_ ویکتور کورلئونه

پرونده ها: پدر خوانده و پدر خوانده قسمت دوم.

اسم دیگر خلافكارها: مارلون برا ندو و رابرت دنیرو.


شگرد ها: در حالی كـه ((ویتو))ی جـوان و پـر انـرژی (رابـرت دنـیـرو) عـجـلـه دارد كـه هـر چـه زودتــر دستهایش را به جرم و جنایت آلوده سازد، پد رخوانده (برا ندو) این زحمت را بـه دوش نـوچه هـایـش میاندازد  معمولا دوست دارد در اتاق های تاریك به صندلی راحتی اش تكیه دهد و با صدایی گرفته و زمزمه دار پیشنهاداتی بدهد كه دیگران نتوانند رد كنند  البته لج اش را دربیاورید،سر اسبتان را هـم میبرد.

جرائم: جنایت، اخاذی، رشوه دادن و رشوه گرفتن، قمار، رفتار خشونت آمیز با حیوانات، فرستادن دشمنان پیش ماهی های دریا و خلاصه همه كاری به جز قاچاق و پخش مواد مخدر،چون این یكی خیلی بد است.

در حاشیه:براندو موقع بازی این نقش، گلوله های پنبه ای را توی دهان اش نچپاند، بلكه ایـن كـار برای تست زدن بود.موقع فیلمبرداری از وسیله ای سفارشی استفده كرد كه روی دندانهایش سوار میشد.


3- هانیبال لكتر

پرونده ها: شكارچی انسان،سكوت بره ها،هانیبال،اژدهای سرخ،رستاخیز هانیبال.

اسم دیگر خلافكارها: برایان كاكس،آنتونی هاپكینز.

شگرد ها: لكتر هیچ وقت بی احتیاطی نمیكند و عـادت دارد قـربانی های خـود را از بـین مـریـض هایش انتخاب نماید.با آن هوش سرشار و دوره ای كه در زمینه ی روانشناسی دیده،دوست دارد قبل از آنكه پوست قربانی های خود را بكند، به اصطلاح، در پـوست قربانی های خود برود.مـعروف است كه قربانی های خود را میخورده است.

جرائم: جنایت، آدمخواری، فرار اززندان، قصور پزشكی.

در حاشیه: میگویند اجداد هانیبال از اشراف زاده های ایتالیایی/لیتوانی بودند.


4_ وریال کینت

پرونده: مظنونین همیشگی.

اسم دیگر خلافكار: كوین اسپیسی.

شگرد ها: حقه باز و فریبكار تمام عیار، استعداد غریبی دارد كه سـر ضرب دروغ بـه هـم ببافد. روی این نظریه كـار می كـند كـه وربال كینت هـمـان كایزر شوزه اسـت. بـه خـاطـر كارهای پـر شرارت اش شهرت پیدا كرده و به دنیا هم قبولانده كه همچون او وجد ندارد. او می تواند مجار باشد یـا تـرك و یـا خیلی ساده ، خرده تبهكاری با لكنت زبان.

جرائم: در پوست وربال،فقط حقه بازی و كلاهبرداری.در جلد كایزر شوزه ،هر شر و جنایت و خیانتی كه به فكرتان برسد.

در حاشیه:در موقع فیلمبرداری گابریل برن فكر میكرده «شوزه»خودش است.


5_ نیل مک کالی

پرونده: مخمصه.

اسم دیگر خلافكار: رابرت دنیرو.

شگرد ها: سارقـی وسواسی و سخت گیر كـه بـه خـاطـر سرقت های دقـیـق و حـسـاب شده اش شهـرت دارد. مـعـروف است كه تا بوی ((مخمصه)) بـه مشام اش میخورده، در عرض 30ثانیه غیبش میزده است.

جرائم: موفق میشود 6/1میلیون دلار اوراق قرضه برباید ولی سرقت بانكی كه به مشكل بر میخورد بالاخره او را توی مخمصه ای واقعی می اندازد.

در حاشیه: تصویر او در كنار اقیانوس از یكی از نقاشی های آلكس كولوویل الهام گرفته شد.


6_ بانی و کلاید

پرونده: بانی و كلاید.

اسم دیگر خلافكارها: فی داناوی و وارن بیتی.

شگردها: خوش لباس و خوش سلیقه. دوست داشتند از خودشان تـنهـا یا همراه بـا قربانی های خود عكس بگیرند.

جرائم: سرقت مسلحانه،مقدار زیادی ماشین دزدی،آدمكشی های فراوان.آنها حتی جین وایلدر را نیز ربودند.

در حاشیه: بانی واقعی حدود یك متر و یك چارك قد داشته(4فوت و یازده اینچ)


7_ آل کاپون

پرونده: تسخیر ناپذیران.

اسم دیگر خلافكار: رابرت دنیرو.

شگردها: سلطه كامل بر باج گیریها، پـلیس، سیاستمدارها و سیستم قضایی زمانه اش، هر كس در((تیم بازیگرها))یش نبوده معمولا سردرد شدیدی میگرفته. نقطه ضعفش وقتی آشكار میشده كه وقت مالیات پرداختنش فرا میرسیده.

جرائم: جنـایت، سرقـت، اخاذی، قاچاق الكل آن هم در زمان ممنوعیت مشروبات الكـلی. مـشكل پلیس این بود كه چطور این اتهامات را ثابت كنند و به گردن او بیندازند.سرانجام رسما به خاطر فرار از مالیات دستگیر شد.

در حاشیه: برایرفتن در جلد آل كاپون،رابرت دنیرو دقیقا كت و شلوارها و لباسهایی سفارش داد كه طبق عكس ها و فیلمها و سندهای موجود،كاپون میپوشید.


8_ جونز وینفیلد

پرونده: قصه عامه پسند.

اسم دیگر خلافكار: ساموئل ال جكسون.

شگردها: شخصیتی منحصر به فرد در كوچه و بازار لوس آنجلس كه به خاطر آن موهای فرفری و آن كـت و شلوار اتـو كـشیده و بازپـرسی هایش همراه بـا ادایی از بخشهای كتاب مقدس شهـرت دارد.

جرائم: در حالی كـه برای باز پسگیری حاوی مواد مخدر به آپارتمان چند جوان رفته، آنها را به قـتـل میرساند.

در حاشیه: كلاه گیس جكـسون قرار بـود خیلی پر حجم تر باشد ولی یـكی از بـچه هـای تـداركات تارانتینو اشتباهی یك كلاه گیس فرفری معمولی خرید.


9_ تامی دوویتو

پرونده: رفقای خوب.

اسم دیگر خلافكار: جو پشی.

شگردها: خـطرناك (خیلی راحت مـیتوانست یـك بطری را روی كـله شما یا تـوی پایتان بـشكند)، خطرناك(خانه و زندگی ملت را به آتش بكشد)، دمدمی مزاج و غیر قابل پیش بینی(بیلی واتس را به این خاطر میكشد كه گفته جعبه واكسش را بردارد) و سلطان اذیت و آزار (هیچ وقت به او نگویید ((آدم بامزه ای))است.)

جرائم: كسب و كار جنایتكارانه خـود را با فـروش سیگار قاچاق شروع میكند كـه در صندوق عـقـب ماشین اش انبار كرده،سپس به سرقت پول های انتقالی در فرودگاه ها ارتقا میابد.بعدها معاملات قاچاق مخدر میكند.یك عالمه آدم میكشد از جمله ساموئل جكسون را.

در حاشیه: شخصیت تامی دوویتو بـر اساس شخصیت واقعی تامـس دوسیمون مافیایی توصیف شده. هنری هیل میگوید كه توصیف سینمایی اسكورسیزی 90تا95درصد درست بوده است.وحشتناك است.


10_ تونی مونتانا

پرونده: صورت زخمی.

اسم دیگر خلافكار: آل پاچینو.

شگردها: با صـدای بلند حرف میزند، خـشن است و ریسك های دیوانه وار میكند. بـه این خاطر سقوط میكند كه شعـار پخش كننده های مـواد مخدر ((هیچ وقـت به ذخیره مواد خودت نناز)) را نشنیده میگیرد.

جرائم: وارد كردن و پخش مواد مخدر(كوكائین)، به هم ریختن كافه، چندین و چند جنایت، حمله عامدانه بـه مردم و زبان انگلیسی (برای كشتن هر دو)، دارا بـودن سلاح غـیر مجاز، بـدسلیقگی جنایتكارانه در انتخاب لباس، تـجاوز به حریم عمومی و مـزاحمت برای همسایگان با خالی كـردن خشاب مسلسلش در كوچه و خیابان.

در حاشیه: شخصیت((مونتانا))ی اصلی در صورت زخمی(هاوارد هاكس1932) بر اساس شخصیت آل كاپون (زخم روی صورتش) و چزاره بورجیا(علاقه زیادی به جواهر)شكل گرفت.


11_ چارلی کروکر

پرونده:حرفه ایتالیایی(1969).

اسم دیگر خلافكار: مایكل كین.

شگرد: نمونه بارز یك شیاد، خرده پا بودن اش باعث نمیشود كه تر و تمیز لباس نپوشد و خوشگل نراند. اما ضمنا بدش نمی آید سنگ های بزرگتر بردارد و با تكیه بـه مهارت های شـخصی و قابلیت های راهبردی اش، نقشه یك سرقت گنده را نكشد.

جرائم: دله دزدی، سرقت شمش های طلا(به ارزش 4میلیون پوند)نقشه سرقت و دزدی كشیدن و جرائم رانندگی.

در حاشیه: مایكل كین یـك سال بعد (1970) در كارتر را بگیرید سعی كـرد تـصویری عـكس چارلی كروكر خل و چل ارائه دهد.


12_ انریکو ((لیتل سزار)) باندلو

پرونده: سزار كوچك.

اسم دیگر خلافكار: ادوارد جی رابینسون.

شگردها: نمـونه ی كلاهبردار ریـز نقشی كـه بیرحمانه از نـردبـان خلافـكارهـای شیكـاگـوی دوره ی ممنوعیت مشروبات الكلی بالا میرود و در نهایت در حالی كه در محفل پولدارهـا و آدم های مرفه جا افتاده، كنترل خلاف ها و خلافكارهای شهر بر عهده میگیرد.

جرائم: جنایت، قاچاق و قمار. كشتن یكی از اعضای باند خودش در پیشگاه یك كلیسا؛ولی((سزار كوچك)) محضورات خودش را دارد و نـمیتوانـد خـود را بـه كشتن یكی از دوسـتان قدیمی اش راضی نماید.

در حاشیه: رابینسون مجبور شد موقع تیر اندازی، به پلك هایش چسب بزند تا جلوی چشمك زدن اش را بگیرد.


13_ آقای وایت

پرونده: سگدانی.

اسم دیگر خلافكار: هاروی كایتل.

شگردها: وایت(اسم واقعی اش لری ایمیك) مظهر یك جنایتكار حرفه ای و خونسرد، آرام وحسابگر است.خشونت چیزی نیست كه وایت از آن لذت ببرد؛ خشونت صرفا یكی از ابـزارهای كارش اسـت. او وقت و فرصتی برای آماتور بازی ندارد.

جرائم: از فـهرست كامل اش بی خبریم ولی سرقت الماس و اذیت و آزار جسمی دیگران و جنایت، بی شك فقط چند تایی از اقلام آن را تشكیل میدهد.

در حاشیه: ابتدا قرار بود استیو بوشمی- كه نقش آقای صورتی را بازی كند.


14_ هارولد شنر

پرونده: جمعه مقدس طولانی.

اسم دیگر خلافكار: باب هاسكینز.

شگردها: خشونت شرق لندنی را به منطقه داكلند (نزدیك مركز لندن) منتقل نمود كه در دهه ی 1980 به شدت توسعه پــیدا میكرد و احیا مـیـشد. اگـرچه وقـتـی خـبـرچـینی (ارتـش آزادی بـخـش ایرلند)كرده  باشی كنترل اوضاع برایت مشكل میشود.

جرائم: جنایت و سهمش از اخاذی سازمان دهی شده.

در حاشیه: پخش كننده ی اصلی فیلم از قضایای ارتش آزادی بخش ایرلند ی داستان به هم ریخته بود كه سعی كـرد آن قسمت ها را حـذف كـنـد، ولی هاسكینز ماده ای در قـرارداد خود آورده بـود كـه تاكید داشت هیچكس حق ندارد در بازی او دست ببرد و جرح و تعدیل اش كند.


15_ دنی اوشن

پرونده ها: اوشن ها.

اسم دیگر خلافكار: جورج كلونی.

شگردها: دنی اوشن دست تنها كار نمیكند.وقتی در فكر برداشتن سنگهای بزرگ هستی، باید گروه مناسب اش را جـمع و جور كنی. وجود دار و دسته كـارها را خیلی بـهتر جلو می بـرد؛ دار و دسته امتیاز بزرگ اوشن است.

جرائم: سرقت از بلاجیو، از میراژ، چند كازینوی معروف لاس وگاس، چند سرقت فراموش شدنی در اروپا، چاپیدن كازینوی جدید ویلی بنكس.

در حاشیه: ابتدا قرار بود بروس ویلس نقش دنی اوشن را بازی كند.


16_ هری پاول

پرونده: شب شكارچی.

اسم دیگر خلافكار: رابرت میچم.

شگردها: شخصیت هری پاول كه به موذی گری و تهدید چندش آور توسط رابرت میچم توصیف شده، برای دست یافتن به ده هزار دلاری كه در در خانه ویلا هارپر(شلی وینترز) پنهان است، از خود صبر و تحملی حسابگرانه نشان می دهد.وی ابتدا در لباس یك كشیش ظاهر میشود و با زبان بازی سعی میكند دل هارپر را به دست آورد. سپس با این امید كه هارپر جای پول ها را به او نشان خواهد داد با وی ازدواج میكند. سپس در اقدامی شیطانی گلوی او را میبرد و در تعقیب بچه های به جاده میزند.

جرائم: بیوه كش، سارق اتومبیل و تهدید كننده ی بچه ها.

در حاشیه: واژه های عشق و نفرتی كه شخصیت رابرت میچم روی انگشت های دست اش خالكوبی كرده، بارها در فیلم های دیگر بدان اشاره شده است. به عنوان مثال، توسط لئونارد اسمال، موتور سوار جهنمی فیلم برادران كوئن در بزرگ كردن آریزونا.


17_ آرتور ((کدی)) جرت

پرونده: اوج التهاب.

اسم دیگر خلافكار: جیمز كاگنی.

شگردها: جرت جنایتكاری است عاشق مادرش؛ ولی بر خلاف مادر نورمن بیتس(اوج التهاب، سیزده سال قبل از روانی آلفرد هیچكاك ساخته شده)، مادر كدی(مقادیری خل و چل در مایه های پسرش) زنده و سرحال است و بزرگترین تاثیر را بر زندگی جنایتكارانه ی پسرش گذاشته.

جرائم: مسئول در سرقت مسلحانه ی و چند تایی جنایت، كدی را دستگیر و به خاطر اتهامی پیش پا افتاده زندانی میكنند ولی از زندان فرار می كند.

در حاشیه: در صحنه ی فراموش نشدنی فیلم، آنجا كه كدی در زندان با شنیدن خبر مرگ مادرش دیوانه میشود، هیچ یك از سیاهی لشكرهایی كه در صحنه حاضر بودند از قضیه با خبر نبودند و بنابراین شوكه شدنشان((بازی)) نیست.


18_ واکر

پرونده ها: درست به هدف.

اسم دیگر خلافكار: لی ماروین.

شگردها: در رسیدن به هدف تزلزلی از خود نشان نمیدهد و اما هدف اش؟ انتقام از رفقا و هم قطارهایش كه به خاطر 93 هزار دلار به او خیانت كرده اند و بهتر است از سر راه اش كنار بروید.

جرائم: میتوان استدلال كرد كه خب، كار درست را انجام میدهد(؟)

در حاشیه: لی ماروین چنان در نقش اش فرو رفته بود كه موقع زد و خورد با جان ورنون،آنچنان مشت و لگدی به او زد كه فریاد ورنون به آسمان رفت.


19_ جف کاستلو

پرونده: سامورایی.

اسم دیگر خلافكار: آلن دلون.

شگردها: آدمكشی كه طبق راه و رسم سامورایی(" بوشیدو") زندگی میكند:(( تنهایی یك سامورایی را هیچ كس ندارد مگر ببری تنها در جنگلی دور افتاده.)) با آن كلاه شاپو و بارانی، به گونه ای اسطوره ای،خونسرد به نظر میرسد.

جرائم: مارتی، صاحب یك كلوب شبانه و الیویه ره، یك گنده گنگستر را میكشد.

در حاشیه: همین فیلم بود كه الهام بخش جان وو شد برای ساختن آدمكش.


20_ جان دو

پرونده: هفت.

اسم دیگر خلافكار: كوین اسپیسی.

شگردها: یك قاتل دقیق و وسواسی كه دوست دارد اهمیت هفت گناه كبیره را به مردم بفهماند ولی مرتیكه بی شعور این كار را با جنایت هایی وحشتناك و پیچیده انجام میدهد.

جرائم: جنایت...جنایت، یك نفر را یك سال به یك تخت زنجیر میكند و خلاصه خیلی كارهای دهشتناك دیگر كه بهتر است حرف اش را هم نزنیم. ضمنا از سگ خوشش نمی امده است.

در حاشیه: از لی ارمی-سروان پلیس در فیلم-برای ایفای نقش((دو))تست گرفته شد.


منبع: مجله تصویر زندگیدیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: تبهکاران سینمایی ، تبهکار ، تبهکاران جهنمی ، تبهکاران تاریخی ، امپراتوری تبهکاران ، ال کاپون ، جرائم ،